موقعیت جغرافیایی موزه: ساختمان 2500 متر مربعی موزه آثار طبیعی و حیات وحش ایران، در زمینی به مساحت 12000 متر مربع در دارآباد، منتهی الیه شمال شرقی تهران، بنا شده است. این ساختمان که بنایی نیمه تمام و متعلق به یکی از اعضای رژیم سابق بود، پس از پیروزی انقلاب اسلامی  مصادره شد و بعد از این که در سال 1372 توسط شهرداری تهران خریداری شد، در کوتاه ترین زمان ممکن با انجام تغییرات وسیع و اساسی با صرف هزینه ای قابل توجه، توسط شهرداری منطقه یک، تبدیل به موزه آثار طبیعی و حیات وحش ایران گردید.

اهداف موزه

تقویم محیط زیستی

دکتر علی میثمی مشاور موزه

دکتر هدایت تاج بخش پدر علم تاکسیدرمی در ایران

موقعیت جغرافیایی موزه

مهندس بابک عدیلی مدیر موزه دارآباد


موزه طبیعت و حیات وحش ایران در بخش های متعدد نمایشگر نمونه های زیستی متنوع ایران است و در سالن های آن پنج راسته پستانداران شامل خرگوشها، جوندگان، گوشتخواران، فردسمان، زوج سمان در 13خانواده در برگیرنده خرگوش، سنجاب، موش، سگ سانان، خرسها، راسو، کفتار، گربه سانان، اسب و الاغ، گوزن، گاوسانان، خوکها و فک ها بیش از 26 گونه از موجودات را به نمایش گذاشته است .
همچنین افزون بر 165 گونه پرنده از مجموع حدود 517 گونه پرنده شناسایی شده در ایران در سالن های موزه به نمایش در آمده است. از نمونه های قابل توجه و کمیابی که به مجموعه جانوری موزه اضافه شده پوست ببر منقرض شده ایران است.