بخش تحقیقات زنبور عسل
بخش تحقیقات زنبور عسل
امتیاز شما به این بخش:
امتیاز: 3.85 با 13 رای

بخش تحقیقات زنبور عسل

درراستای توسعه علم زنبورداری نوین در کشور و معرفی زنبورداری و شناخت ادوات و تجهیزات آن "مرکز تحقیقات زنبور عسل" در بخش موزه گیاهشناسی مجموعه تاریخ طبیعی و حیات وحش ایران- دارآباد - افتتاح شد.

دکتر مجید نواییان مدیر موزه تاریخ طبیعی و حیات وحش ایران- دارآباد - گفت: مرکز تحقیقات زنبور عسل در مجموعه تاریخ طبیعی و حیات وحش ایران- دارآباد با حضور جمعی از اساتید ، محققان و زنبورداران برجسته کشورو همزمان با بزرگداشت دکتر نعمت ا... شهرستانی پایه گذار زنبورداری نوین و پدر علم زنبورداری در ایران برگزار شد .

نواییان با اشاره به برداشت غلطی که در ایران وجود دارد، افزود: درصددیم با لقاح مصنوعی و تکثیر ملکه اصلی تولید عسل را افزایش دهیم ودر زمینه رشد کیفی تولید زنبور عسل تلاش کنیم تا بتوانیم به استانداردهای بین المللی برسیم چرا که در کشور ما به علت خشکسالی های اخیر و کاهش گل دهی و همچنین عدم توانایی زنبورها برای گرفتن شهد از گل های اصلی، درختی و باغی تولید زنبور عسل تا حد بسیاری کاهش داشته است.

مدیر موزه تاریخ طبیعی و حیات وحش ایران- دارآباد - همچنین گفت: پس از راه اندازی مرکز حشره شناسی در تابستان و سالن پروانه ها در اسفند ماه سال گذشته با توجه به اینکه میان حشرات و گیاهان ارتباط مستقیمی وجود دارد و تکامل گیاهان به علت گردافشانی با تکامل گیاهان همراه است تصمیم به راه اندازی این مجموعه گرفتیم.


نواییان با اشاره به علاقه مخاطبان پیرامون نگهداری زنبور و فراورده های این حشره اظهار داشت: علاقه برخی شهروندان به این موضوع و موضوعاتی از قبیل چگونگی تشخیص مرغوب یا نامرغوب بودن عسل ما را بر آن داشت تا در زمینه راه اندازی مرکز پژوهشی و آموزشی تحقیقات گسترده ای انجام دهیم.

مدیر موزه دارآباد با اشاره به همزمانی راه اندازی این مرکز با بزرگداشت پرفسور شهرستانی گفت نعمت ا...شهرستانی 2 تیرماه سال 1302 خورشیدی متولد شده و دارای مدرک مهندسی کشاورزی و دکترای باغبانی از دانشگاه بن در آلمان و همچنین متخصص پرورش زنبور عسل و ماهی است که پس از اتمام تحصیلات خود در سال 1343 به ایران بازگشت و زنبورداری را در ایران از شیوه سنتی به مدرن متحول ساخت و شروع به فعالیت در زمینه ترویج علم زنبوداری نوین کرد و ما امیدوارم با همکاری ایشان در راه اندازی این مرکز و با برگزاری کلاس ها و دوره های آموزشی و پژوهش در زمینه برداشت از کندو، لقاح مصنوعی و تکثیر ملکه اصلی به استانداردهای بین المللی برسیم و بتوانیم زنبورداری و برداشت عسل را ارتقا و افزایش دهیم.

همچنین کلاس های ویژه ای پیرامون مباحث پژوهشی، لقاح مصنوعی و ژنتیکی نیز در کنار کلاس های آموزشی دایر خواهد بود .گفتنی است در این مرکزعلاوه بر معرفی کتاب های مختص روش های نوین زنبورداری ، زندگی و شناخت زنبور عسل، معرفی ملاک های تشخیص عسل ارگانیک، ادوات زنبورداری نظیر کندو، ملکه گیر، لباس زنبورداری و... نیز قرار داده شده است.

اطلاعات بیشتر
0
بازدید
0
نظر
0
Article Rating

تصاویر پیوست

بخش تحقیقات زنبور عسل
4_1

4_1.jpg

 

دیدگاه شما

0

Website

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
 

موزه طبیعت و حیات وحش ایران در بخش های متعدد نمایشگر نمونه های زیستی متنوع ایران است و در سالن های آن پنج راسته پستانداران شامل خرگوشها، جوندگان، گوشتخواران، فردسمان، زوج سمان در 13خانواده در برگیرنده خرگوش، سنجاب، موش، سگ سانان، خرسها، راسو، کفتار، گربه سانان، اسب و الاغ، گوزن، گاوسانان، خوکها و فک ها بیش از 26 گونه از موجودات را به نمایش گذاشته است .
همچنین افزون بر 165 گونه پرنده از مجموع حدود 517 گونه پرنده شناسایی شده در ایران در سالن های موزه به نمایش در آمده است. از نمونه های قابل توجه و کمیابی که به مجموعه جانوری موزه اضافه شده پوست ببر منقرض شده ایران است.