دات نت نیوک
تاریخ انتشار: یکشنبه 22 شهریور 1394
موزه دارآباد پناهگاه همیشگی حیوانات

  موزه دارآباد پناهگاه همیشگی حیوانات

امتیاز: Article Rating

 

موزه دارآباد در راستای ترویج فرهنگ احترام به حیات وحش، ایجادتنوع بصری برای مخاطبین و تکمیل نمونه های موجود، یک نمونه شاه بوف به عنوان نمونه اهدایی دریافت کرد.

به گزارش روابط عمومی موزه، روز یکشنبه 22 شهریور ماه سال جاری یک قطعه شاه بوف توسط یکی از دوستداران طبیعت به موزه دارآباد اهدا شد. بنا به گفته این فرد مدتی پیش در حوالی ساوجبلاغ از توابع استان البرز متوجه وجود این شاه بوف زخمی می شود. وی پس از یافتن این پرنده به دامپزشک مراجعه می کند که پس از انجام آزمایشات و معاینات دامپزشک متوجه ساچمه ای در بال پرنده  می شود. حیوان مورد عمل جراحی قرار می گیرد و پس از یکماه بهبود می یابد. فرد یابنده با هماهنگی های انجام شده شاه بوف را به موزه دارآباد اهدا کرد تا در کنار همنوع خود ادامه حیات دهد. موسوی مسئول بخش زنده اظهار داشت این پرنده مدتی در قرنطینه بود و پس از اطمینان از سلامت در قفس شاه بوف رهاسازی شد. در حال حاضر این قفی تحت کنترل تکنسین ها است  م به شکل دوره ای بررسی می شود تا شاه بوف با محل جدید زندگی خود سازگار گردد.

گفتنی است شاه بوف با نام علمی Bubo bubo از خانواده جغدیان و از راسته جغدسانان ، بزرگ‌ترین نوع جغد و دو برابر جغد گوش‌درازاست. شاه‌بوف در حدود ۶۶ تا ۷۰ سانتیمتر طول دارد. این پرنده دارای گوشپرهای مشخص، سینه زرد مایل به قهوه‌ای بارگه‌های پهن، چشم‌های درشت نارنجی رنگ، سطح پشتی زرد مایل به قهوه‌ای بالکه‌های قهوه‌ای پررنگ است. این پرنده صبح خیلی زود و غروب به شکار می‌رود. معمولاً بصورت تنها در شکاف سنگ‌ها و درخت‌ها یا روی شاخه‌های درخت در محلی نزدیک به تنه درخت قائم می‌نشیند، یا در آشیانه متروک پرندگان شکاری زاد و ولد می‌کند که همین امر موجب برداشت غلط و خرافات نسبت به این گونه است.

اشتراک گذاری
تصاویر
  • موزه دارآباد پناهگاه همیشگی حیوانات
  • موزه دارآباد پناهگاه همیشگی حیوانات
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید
تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.

موزه طبیعت و حیات وحش ایران در بخش های متعدد نمایشگر نمونه های زیستی متنوع ایران است و در سالن های آن پنج راسته پستانداران شامل خرگوشها، جوندگان، گوشتخواران، فردسمان، زوج سمان در 13خانواده در برگیرنده خرگوش، سنجاب، موش، سگ سانان، خرسها، راسو، کفتار، گربه سانان، اسب و الاغ، گوزن، گاوسانان، خوکها و فک ها بیش از 26 گونه از موجودات را به نمایش گذاشته است .
همچنین افزون بر 165 گونه پرنده از مجموع حدود 517 گونه پرنده شناسایی شده در ایران در سالن های موزه به نمایش در آمده است. از نمونه های قابل توجه و کمیابی که به مجموعه جانوری موزه اضافه شده پوست ببر منقرض شده ایران است.