کتاب پروانه های ایران در موزه دارآباد رونمایی شد


رونمایی کتاب پروانه های ایران در موزه دارآباد
کتاب پروانه های ایران نوشته علیرضا نادری یکی از مهمترین منابع علمی و راهنمای صحرایی مربوط به پروانه شناسی از انتشارات ایرانشناسی  در ایران است که در موزه دارآباد رونمایی شد. 
به گزارش روابط عمومی شهرداری منطقه یک به نقل از دکتر مجید نواییان مدیر موزه دارآباد، علیرضا نادری، مؤلف کتاب راهنمای میدانی پروانه‌های ایران در طی نشستی که روز چهارشنبه ۱۸ دی ماه در موزه دارآباد برگزار شد گفت: یکی از آرزوهای دیرینه‌ام چاپ کتاب‌هایی با عنوان راهنمای میدانی در همه موضوعات طبیعت ایران بود که آشنایی با انتشارات ایرانشناسی این آرزو برآورده کرد و تا امروز 6 عنوان از آن منتشر شده است.

این محقق درباره تاریخچه پروانه‌شناسی در ایران اظهار کرد: اکثر کوهنوردان ایران که به قلل مرتفع این سرزمین صعود می‌کردند، افرادی بودند که به خاطر حشرات و پروانه‌ها این کار را انجام می‌دادند. این مرحله آغازین پروانه‌شناسی در ایران بود.

نادری در ادامه به چاپ دوم کتاب راهنمای میدانی پروانه‌های ایران پرداخت و اظهار کرد: در چاپ اول 195 گونه معرفی شده بود که در چاپ دوم این عدد به 442 گونه رسید. در این نسخه تمام گونه‌ها با همه مشخصات و عکس‌ها آورده شده است.در تمام صفحات کتاب، جز 20 گونه، از عکس طبیعی زیستگاه استفاده کردیم تا حالت نشستن پروانه، زیستگاه آن و حس طبیعی آن را به مخاطب القا کنیم. در نسخه جدید کتاب یک‌سری جداول به‌عنوان ضمایم آورده شده که بهترین روش برای استفاده از کتاب را به خواننده ارائه می‌دهد.
مجید نوائیان، مدیر موزه دارآباد نیز در بخشی ضمن قدردانی از زحمات بی دریغ علیرضا نادری در تهیه و تالیف کتاب پروانه های ایران، به اهمیت این کتاب در تولید علم و کمک به پژوهشگران فعال در زمینه شناخت پروانه های ایران، کمک به طبیعت گردان و تشویق علاقمندان به شناسایی پروانه ها اشاره کرد.


 

دیدگاه شما

0
تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
 

اخبار و رویدادهای مرتبط

انعقاد تفاهم نامه همکاری موزه دارآباد و دانشگاه آزاد
05 بهمن 1399
 

 

انعقاد تفاهم نامه همکاری موزه دارآباد و دانشگاه آزاد

تفاهم نامه همکاری بین موزه دارآباد با دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال با هدف تبدیل علم به عمل و فناوری منعقد شد . ...

افزودن  بمب های آتشفشانی به مجموعه نمونه های زمین شناسی موزه دارآباد
24 دی 1399
 

 

افزودن بمب های آتشفشانی به مجموعه نمونه های زمین شناسی موزه دارآباد

موزه دارآباد در راستای تکمیل نمونه های زمین شناسی از اضافه شدن تعدادی بمب آتشفشانی خبر داد . به گزارش روابط عمومی موز...

موزه طبیعت و حیات وحش ایران در بخش های متعدد نمایشگر نمونه های زیستی متنوع ایران است و در سالن های آن پنج راسته پستانداران شامل خرگوشها، جوندگان، گوشتخواران، فردسمان، زوج سمان در 13خانواده در برگیرنده خرگوش، سنجاب، موش، سگ سانان، خرسها، راسو، کفتار، گربه سانان، اسب و الاغ، گوزن، گاوسانان، خوکها و فک ها بیش از 26 گونه از موجودات را به نمایش گذاشته است .
همچنین افزون بر 165 گونه پرنده از مجموع حدود 517 گونه پرنده شناسایی شده در ایران در سالن های موزه به نمایش در آمده است. از نمونه های قابل توجه و کمیابی که به مجموعه جانوری موزه اضافه شده پوست ببر منقرض شده ایران است.