انتشار مقاله مدیر موزه دارآباد در خصوص کاهش جمعیت گونه مرال درفصلنامه شکار و ماهیگیریموزه دارآباد از چاپ مقاله در خصوص کاهش نگران کننده جمعیت بزرگترین زوج سم ایران، مرال توسط مدیر این مجموعه خبر داد.
به گزارش روابط عمومی شهرداری منطقه یک به نقل از دکتر مجید نواییان مدیر موزه دارآباد، همزمان با شروع سال جدید مقاله ای با عنوان "کاهش نگران کننده جمعیت بزرگترین زوج سم ایران" در فصلنامه شماره شصت و یک شکار و ماهیگیری ویژه بهار از وی چاپ شد. نواییان در این مقاله ضمن ابراز نگرانی از شرایط گونه گوزن قرمز یا مرال در ایران تغییر کاربری زیستگاههای طبیعی به کشاورزی، توسعه جامعه انسانی و تکه تکه شدن زیستگاهها و به تبع آن قطع شدن تبادل بیولوژیک بین جمعیتها همچنین شکار بی رویه از دلایل وضعیت آسیب پذیر و در خطراین گونه خواند.وی افزود:سمطالعات اخیر در مقایسه با مطالعاتی که در دهه 70 میلادی انجام شده کاهش بیش از 80 درصدی جمعیت مرال را در کشور ما نشان می دهد. مدیر موزه دارآباد اظهار داشت: با توجه به وسعت زیستگاههای مرال، وضعیت تووگرافی و تیپ پوشش گباهب در شمال کشور اطلاعات دقیقی از میزان جمعیت باقی مانده از این گونه با ارزش در دست نیست. البته تعداد بسیار محدودی از جمعیت باقی مانده مرال در عمق جنگلهای هیرکانی توسط محیط بانان و محققین حیات وحش گزارش می شود.
گوزن قرمز در فهرست اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت (IUCN) در سطح حداقل نگرانی (LC) طبقه بندی شده است، اما زیرگونه maral که در کشور ما زندگی می کند با از دست دادن بیش از سه چهارم جمعیت خود در دهه های در سطح آسیب پذیر (VU) طبقه بندی شده است.
گفتنی است کشور ما میزبان سه گونه از خانواده گوزنها شمامل گوزن قرمز یا مرال ، گوزن زرد و شوکا می باشد که مرال به عنوان بزرگترین زوج سمکشور روزگاری در سراسر جنگلهای شمال ایران، جنگلهای قفقاز و ترکیه وجود داشت و اینک در استانهای شمالی کشور فقط به شکل لکه های کوچکی باقی مانده است.

 

دیدگاه شما

0
تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
 

اخبار و رویدادهای مرتبط

موزه دارآباد به خودکفایی در تغذیه مارها رسید
28 خرداد 1400
 

 

موزه دارآباد به خودکفایی در تغذیه مارها رسید

بخش تکثیر و تولید موش ها به منظور استفاده غذایی مارها و با هدف خودکفایی مجموعه بار دیگر راه اندازی شدبه گزارش روابط عموم...

مار بوای دم قرمز در موزه دارآباد بهبود می یابد
27 خرداد 1400
 

 

مار بوای دم قرمز در موزه دارآباد بهبود می یابد

موزه دارآباد به دنبال اهداف زیست محیطی خود در راستای حفاظت و حراست از گونه های زنده حیات وحش مار بوای دم قرمز را مورد در...

شهردار منطقه یک در بازدید از موزه دارباد  پتانسیل های موزه دارآباد  توسعه این مجموعه را فراهم کرده است
15 اردیبهشت 1400
 

 

شهردار منطقه یک در بازدید از موزه دارباد پتانسیل های موزه دارآباد توسعه این مجموعه را فراهم کرده است

موزه دارآباد به همراه بخشهای جانبی نظیر هیومن پارک، رویا پارک، دکترلند و رصدخانه از جاذبه های گردشگری برجسته در منطقه یک...

بازگشایی موزه دارآباد با شروع فصل بهار و سال جدید
03 فروردین 1400
 

 

بازگشایی موزه دارآباد با شروع فصل بهار و سال جدید

موزه دارآباد با توجه به قرارگیری در مسیر گردشگری منطقه یک و دارابودن جاذبه های توریستی در سطح شهر تهران از بازگشایی و اس...

مصاحبه مدیرموزه دارآباد درباره زمستان گذرانی حیات وحش با رادیو تهران
21 بهمن 1399
 

 

مصاحبه مدیرموزه دارآباد درباره زمستان گذرانی حیات وحش با رادیو تهران

دکتر مجید نوائیان ، مدیر موزه دارآباد به عنوان یک طرفدار حفظ محیط زیست میزبان شبکه رادیوویی تهران بود . به گزارش روا...

موزه طبیعت و حیات وحش ایران در بخش های متعدد نمایشگر نمونه های زیستی متنوع ایران است و در سالن های آن پنج راسته پستانداران شامل خرگوشها، جوندگان، گوشتخواران، فردسمان، زوج سمان در 13خانواده در برگیرنده خرگوش، سنجاب، موش، سگ سانان، خرسها، راسو، کفتار، گربه سانان، اسب و الاغ، گوزن، گاوسانان، خوکها و فک ها بیش از 26 گونه از موجودات را به نمایش گذاشته است .
همچنین افزون بر 165 گونه پرنده از مجموع حدود 517 گونه پرنده شناسایی شده در ایران در سالن های موزه به نمایش در آمده است. از نمونه های قابل توجه و کمیابی که به مجموعه جانوری موزه اضافه شده پوست ببر منقرض شده ایران است.