اردک مرمری

راسته غازسانان

راسته: غاز سانان
راسته لاتین: Anseriformes
خانواده: مرغابیان
خانواده لاتین: Anatidae
اسم علمی: Marmaronetta angustirostris
اسم انگلیسی: Marbled teal
زیستگاه

این پرنده ، در مناطق تالابی ، دریاچه ها و نواحی باتلاقی که دارای پوشش گیاهی متراکم است ، به سر برده و در مناطق آب شیرین یا لب شور ، با پوشش گیاهی متراکم ، تولید مثل می کند. در ایران ، به صورت نیمه مهاجر و بومی دیده می شود و حدود 3/1 جمعیت جهانی این پرنده را در بر می گیرد و در استان فارس ، آذربایجان و گاهی نیز در دریاچه هامون تولید مثل می کند .گزارش هایی مبنی بر مشاهده این اردک در تالاب شورک در خراسان وجود دارد.

تغذیه:

بذر و گیاهان آبزی ، نرمتنان ، حشرات ، غلات

حفاظت:

این پرنده در سطح جهانی در خطر و نادر است به همین سبب در زمره پرندگان حمایت شده در ایران محسوب میشود . بنابراین ، باید با دقت تمام ، کلیه زیستگاه های تولید مثلش خصوصا دردریاچه پریشان ، دریاچه ارژن ، گوری گول و دریاچه هامون تحت حفاظت کامل قرار گیرد . گزارش هایی مبنی بر مشاهده این اردک در تالاب شورک در خراسان وجود دارد.


1036بازدید

اردک مرمری
اردک مرمری

راسته غازسانان

موزه طبیعت و حیات وحش ایران در بخش های متعدد نمایشگر نمونه های زیستی متنوع ایران است و در سالن های آن پنج راسته پستانداران شامل خرگوشها، جوندگان، گوشتخواران، فردسمان، زوج سمان در 13خانواده در برگیرنده خرگوش، سنجاب، موش، سگ سانان، خرسها، راسو، کفتار، گربه سانان، اسب و الاغ، گوزن، گاوسانان، خوکها و فک ها بیش از 26 گونه از موجودات را به نمایش گذاشته است .
همچنین افزون بر 165 گونه پرنده از مجموع حدود 517 گونه پرنده شناسایی شده در ایران در سالن های موزه به نمایش در آمده است. از نمونه های قابل توجه و کمیابی که به مجموعه جانوری موزه اضافه شده پوست ببر منقرض شده ایران است.