شماره: 324
1393/07/30
تاکسیدرمی کودوی بزرگ در موزه دارآباد
تاکسیدرمی کودوی بزرگ در موزه دارآباد

موزه دارآباد با هدف ایجاد تنوع در بین گونه های موجود در موزه و افزایش جاذبه برای بازدیدکنندگان از اضافه شدن نمونه تاکسیدرمی شده کودو خبر داد.

به گزارش روابط عمومی موزه، روز پنج شنبه 24 مهر ماه سال جاری کودوی بزرگ مونتاژ پوست شد. این آنتیلوپ مدتی است که به شکل پوست کنده از افریقای جنوبی به موزه آورده شده و پس از طی مراحل قالب گیری ، ساخت مجسمه،پرو پوست، عضله سازی نهایتا" بدست توانمند دکتر هدایت تاجبخش پدر علم تاکسیدرمی نوین ایران در مرحله مونتاژ پوست قرار گرفت.

گفتنی است کودو با نام علمی Tragelaphus Strepsicerosih از خانواده گاوسانان است و شايد در بين تمام آنتيلوپ های افريقا، هيچ حيوانی از لحاظ زيبايی و شكل مخصوص شاخ ها به پای كودوها نمی رسد. اندازه كودوهای بزرگ تقريباً به اندازه آلاندها هستند و شاخ های بلند مارپيچی آنها تا يك متر و نيم می رسد كودوهای كوچك، شاخ كوتاه دارند و موهای يال مانندی در زير گلوی آنها آويزان است. كودو ها از برگ درختان، جوانه گياهان، دانه های خشك آكاسيا و گاهی علوفه تغذيه می كنند زيستگاه كودوها جنگل ها، بوته زارها، تپه ماهورها و تپه زارهای جنگلی، دشت‌ها و ساواناهای افریقا می باشد. طول عمركودو ها 20 سال است.

 

حق انتشار محفوظ است ©