دات نت نیوک
چهارشنبه 27 شهریور 1398
شما اینجا هستید    معرفی موزه دارآباد زمین شناسی ژئو توریسم دریاچه تار و هویر

دریاچه تار و هویر

 

این دو دریاچه در فاصله تقریبی 20 کیلومتری شرق شهرستان دماوند قرار دارند و برای دسترسی به آنها از جاده دماوند به طرف شرق با فاصله تقریبی 18 کیلومتر 2 -دومین مسیر دسترسی ، جاده فیروز کوه سربندان با فاصله تقریبی 20 کیلومتر 3- جاده فیروز کوه ، روستا دلیجایی، دهنار روستای هویرتا دریاچه با فاصله تقریبی 25 کیلو متر میتوان استفاده کرد. دریاچه تار در بیشترین طول(1300 متر) و بیشترین عرض(400 متر) و دریاچه هویر نیز 900 متر طول و 150 متر عرض دارد.

منبع اصلی تامین کننده آب ایندو دریاچه، چشمه ها و رودهای قره داغ و سیاه چال می باشد که به صورت فصلی آنها را پر از آب می کند.

از نظر زمین شناسی این دو دریاچه دارای شرایط یکسان می باشند. طبق نظرات، آلنباخ 1972 و شهرابی1373 این دو دریاچه در اثر فعالیت گسل مشاء – فشم به وجود آمده اند، بدین صورت حرکات جوان این راندگی در زمان کواترنر سبب رانش بخش بزرگی از زرین کوه (رشته کوه های جنوب دریاچه) شده و با ایجاد تپه های کوتاه و بلند باعث سدشدن آبهای جاری و انباشت آنها به صورت دریاچه شده است. ضمن اینکه این دریاچه از چشمه های کف نیز تغذیه می شود. از نظر شیمیایی دریاچه دارای املاح کربنات کلسیم و منیزیم می باشد. در اطراف دریاچه سازندهای دوران اول و دوم زمین شناسی به راحتی دیده می شوند ، همچنین انواع فسیلهای براکیوپود، مرجان و آمونیت در آنها وجود دارد.

گردآورنده و عکاس: امیر حسین چیذری