دات نت نیوک

فسیل ها آثار و بقایای موجودات زنده گذشته می باشند که در فرایندی میلیون ساله به صورت سنگ یا سنگواره درآمده اند.به گفته مهندس امیر حسین چیذری مدیر نمایشگاه موزه، در این بخش ما فسیل هایی  از ماقبل دوران اول زمین شناسی تا فسیل های دوران سوم را به نمایش گذاشته ایم فسیلهایی که سن بعضی از آنها به بیش از 500 میلیون سال پیش می رسد.از جمله مهمترین شاخه های جانوران فسیل شده در این بخش میتوان به خارپوستان، بازو پایان، نرم تنان ، کنیداریا، براکیوپودها و.... اشاره نمود.از مهمترین گونه های فسیل به نمایش درآمده در این بخش میتوان به :اسپیرفر، پرودوکتوس، زافرانتیس، هگزاگوناریا، اینوسراموس، تریگونیا، اسپوندیلوس، کلیپه استر، کونولوس، شیزاستر، میکراستر، دسموسراس و .... اشاره کرد.

موزه طبیعت و حیات وحش ایران در بخش های متعدد نمایشگر نمونه های زیستی متنوع ایران است و در سالن های آن پنج راسته پستانداران شامل خرگوشها، جوندگان، گوشتخواران، فردسمان، زوج سمان در 13خانواده در برگیرنده خرگوش، سنجاب، موش، سگ سانان، خرسها، راسو، کفتار، گربه سانان، اسب و الاغ، گوزن، گاوسانان، خوکها و فک ها بیش از 26 گونه از موجودات را به نمایش گذاشته است .
همچنین افزون بر 165 گونه پرنده از مجموع حدود 517 گونه پرنده شناسایی شده در ایران در سالن های موزه به نمایش در آمده است. از نمونه های قابل توجه و کمیابی که به مجموعه جانوری موزه اضافه شده پوست ببر منقرض شده ایران است.