دات نت نیوک
دوشنبه 28 خرداد 1397
شما اینجا هستید    اخبار
دوشنبه 26 تیر 1396
تعداد بازدید: 222
تعداد نظرات: 0

رسیدگی و نگهداری کور مار بیمار در موزه دارآباد

رسیدگی و نگهداری کور مار بیمار در موزه دارآباد

 

موزه دارآباد به عنوان یکی از مراکز علمی و امن برای حیات وحش از رسیدگی و توجه به یک کورمار تحویل شده جهت خروج از اعتصاب غذا خبر داد.

به گزارش روابط عمومی موزه، روز یکشنبه 25 تیر ماه سال جاری اولین وعده غذایی به کورمار اعتصاب غذا کرده بعد از هفت ماه با موفقیت داده شد. کاظمی خواه کارشناس موزه با اعلام این خبر افزود: این کورمار نجات یافته از دست صیاد پس از دریافت از انجمن خزنده شناسان ایرانیان به موزه منتقل شد و در قرنطینه در حال تیمار و مراقبت می باشد تا پس از سلامتی کامل در طبیعت آزادسازی شود. کور مار با نام علمی Eryx jaculus ماری غیر سمی از خانواده بوا است که در مناطق بیابانی و نیمه بیابانی زندگی می کند.

از میان ۹ گونه کورمار شناخته شده، ۶ گونه آن در فلات ایران دیده می شود. این موضوع نشان می دهد که فلات ایران در تکامل و پراکنش این دسته از مارها اهمیت خاصی داردآنها هنگام احساس خطر، بدن خود را حلقه می کنند و سرشان را در زیر بدن پنهان می سازند. آنگاه دمشان را به جای سر بالا می گیرند و تکان می دهند در این حالت، حیوان شکارچی دم مار را با سر آن اشتباه می گیرد و به آن حمله می کند. به این ترتیب، مار به رغم آسیب مختصری که به دمش وارد می شود، فرصت فرار یا خزیدن به داخل شکاف سنگ یا زیر بوته ای را پیدا می کند به همین سبب، بعضی کورمارهایی که در طبیعت مشاهده می شوند، دم آسیب دیده ای دارند.

تصاویر
  • رسیدگی و نگهداری کور مار بیمار در موزه دارآباد
ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

آرشیو اخبار