دات نت نیوک
ﺳﻪشنبه 03 مهر 1397
شما اینجا هستید    معرفی موزه دارآباد زمین شناسی ژئو توریسم دریاچه تار و هویر

دریاچه تار و هویر

 

این دو دریاچه در فاصله تقریبی 20 کیلومتری شرق شهرستان دماوند قرار دارند و برای دسترسی به آنها از جاده دماوند به طرف شرق با فاصله تقریبی 18 کیلومتر    2 -دومین مسیر دسترسی، جاده فیروز کوه سربندان با فاصله تقریبی 20 کیلومتر 3- جاده فیروز کوه،روستا دلیجایی، دهنار روستای هویرتا دریاچه با فاصله تقریبی 25 کیلو متر میتوان استفاده کرد.

دریاچه تار دربیشترین طول(1300 متر) و بیشترین عرض(400 متر) و دریاچه هویر نیز 900 متر طول و 150 متر عرض دارد.

منبع اصلی تامین کننده آب  ایندو دریاچه، چشمه ها و رودهای قره داغ و سیاه چال می باشد که به صورت فصلی آنها را پر از آب می کند.

از نظر زمین شناسی این دو دریاچه دارای شرایط یکسان میباشند. طبق نظرات، آلنباخ 1972 و شهرابی1373 این دو دریاچه در اثر فعالیت گسل مشاء – فشم به وجود آمده اند، بدین صورت حرکات جوان این راندگی در زمان کواترنر سبب رانش بخش بزرگی از زرین کوه (رشته کوه های جنوب دریاچه)شده و با ایجاد تپه های کوتاه و بلندباعث  سد شدن آبهای جاری و انباشت آنها به صورت دریاچه شده است.ضمن اینکه این دریاچه از چشمه های کف نیز تغذیه می شود.از نظر شیمیایی دریاچه دارای املاح کربنات کلسیم و منیزیم می باشد.در اطراف دریاچه سازندهای دوران اول و دوم زمین شناسی به راحتی دیده می شوند. و انواع فسیلهای براکیوپود، مرجان و آمونیت در آنها وجود دارد.

گردآورنده و عکاس:امیر حسین چیذری