دات نت نیوک
چهارشنبه 01 خرداد 1398
شما اینجا هستید    درباره موزه درباره موزه طبیعت و حیات وحش ایران

درباره موزه

اهداف موزه

تقویم محیط زیستی

درباره موزه طبیعت و حیات وحش ایران

دکتر علی میثمی مشاور موزه

دکتر مجید نوائیان مدیر موزه

دکتر هدایت تاج بخش پدر علم تاکسیدرمی در ایران

موقعیت جغرافیایی موزه

مهندس امیر حسین چیذری مدیر نمایشگاه موزه


درباره موزه طبیعت و حیات وحش ایران

با  توجه به تعریف ایکوم ،  که موزه ها را نهادی دائمی با اهداف غیر انتفاعی در خدمت جامعه و توسعه  آن میداند و پژوهش هایی را در مورد شواهد مادی بشر و محیط زیست  انجام می دهد ، این شواهد را گرد هم می آورد ، منتشر میسازد و به منظور مطالعه ، آموزش و تحقیق در اختیار همگان قرار میدهد ، موزه دارآباد نیز بعنوان یک موزه تاریخ طبیعی قصد دارد علاوه بر به نمایش گذاشتن نمونه ها که بیشتر جنبه تفریحی و سرگرمی دارد، بخش های آموزشی و تحقیقاتی خود را با تشکیل هیئت علمی در کلیه زمینه ها و تخصص های مرتبط با اهداف موزه گسترش داده و تقویت نماید.
—    لذا با قبول این موضوع که میراث های به جا مانده شامل میراث فرهنگی ، تاریخی و طبیعی است و میراث طبیعی کشورمان از قدمت چند صد میلیون ساله برخوردار می باشد.ما نیز قصد آن داریم با ارتقا زیر ساخت های علمی – تحقیقاتی در زمینه های علوم طبیعی ، موزه را به موزه ملی در زمینه حیات وحش تبدیل نموده و به عنوان یک پایگاه و مرجع علمی – تحقیقاتی به ایران و جهان معرفی نماییم.
مهمترین وظیفه موزه های تاریخ طبیعی مطالعه و بررسی میراث طبیعی و انتقال این دانش از طریق آموزش و به نمایش گذاردن نمونه های قابل نگهداری در جهت افزایش دانش زیست محیطی مردم و تشویق به حفاظت از آنها است.
از دلایل پیدایش این مجموعه ها ، که در بر گیرنده نمونه های طبیعی هستند ، افزایش علاقه به تاریخ انسانی و طبیعی از جمله حیات وحش بوده است .حیات وحش به معنای تمام موجودات زنده از گیاهان ، جانوران ، باکتری ها و سایر موجودات ذره بینی که در محیط طبیعی خود زندگی می کنند.
کشور ما به علت وسعت زیاد ، چین خوردگی ها ، پستی و بلندی ها و شرایط اقلیمی خاص از زیستگاه های طبیعی با ارزش است که گونه های متنوع و بی نظیری از حیات وحش گیاهی و جانور را در دل خود جای داده است.این شرایط اقلیمی ویژه موجب شده است تا حدود 8000 گونه گیاهی ، حدود 1141 گونه جانوری در برگیرنده بیش از 517 گونه پرنده ، حدود 234 گونه خزنده ، 174 گونه ماهی ، 194 گونه پستانداران ، 22 گونه دوزیست و تعداد قابل توجهی از بی مهرگان در این محیط به زیست خود ادامه می دهند.هر چند توجه به این امر ضروری است  که از میان این گیاهان و جانوران تعدادی از گونه ها در معرض خطر انقراض قرار دارد .
موزه در سال 1376به عضویت شورای بین المللی موزه ها ( ICOM) و کمیسیون آموزش و ارتباطات سازمان جهانی حفاظت از طبیعت (IUCN-CEC) در آمد و در همین سال به شبکه جهانی اینترنت نیز پیوست.  
موزه طبیعت و حیات وحش ایران در بخش های متعدد نمایشگر نمونه های زیستی متنوع ایران است و در سالن های آن پنج راسته پستانداران شامل خرگوشها، جوندگان، گوشتخواران، فردسمان، زوج سمان در 13خانواده در برگیرنده خرگوش، سنجاب، موش، سگ سانان، خرسها، راسو، کفتار، گربه سانان، اسب و الاغ، گوزن، گاوسانان، خوکها و فک ها بیش از 26 گونه از موجودات را به نمایش گذاشته است .
همچنین افزون بر 165 گونه پرنده از مجموع حدود 517 گونه پرنده شناسایی شده در ایران در سالن های موزه به نمایش در آمده است. از نمونه های قابل توجه و کمیابی که به مجموعه جانوری موزه اضافه شده پوست ببر منقرض شده ایران است.